Opasnosti od zračenja

Peđa je objavio interesantne članke koji se tiču opasnosti od zračenja wireless opreme i mobilnih telefona.

Kada je moja ćerka Jovana pre nešto više od godinu dana dobila leukemiju, nakon što sam došao sebi jedno od prvih razmišljanja bilo je pitanje uzroka. Iako lekari smatraju da je uzrok nepoznat, moje prve sumnje bile su uperene ka wireless-u kao potencijalnom uzročniku. Naime ja sam svoj kućni wireless access point (Asus WL-330) praktično držao neprekidno uključenim više od nekoliko godina bez mnogo brige o zdravlju, između ostalog i zato što su sve analize o opasnosti proglašavale wireless potpuno bezopasnom tehnologijom.

Nazovite me paranoikom ali nakon ćerkine dijagnoze iako ne postoje apsolutno nikakvi dokazi koji upućuju na wireless kao krivca, wireless Internet u svom stanu držim stalno isključenim. Štaviše čak se libim i da povezujem bluetooth uređaje (tipa apple mighty mouse). Ako mene pitate, opreza nikada dosta, naročito ako u kući imate sitnu decu koja su realno mnogo osetljivija na štetne uticaje okoline nego mi odrasli.

5 thoughts to “Opasnosti od zračenja”

  1. Ja bih pre uzročnike tražio u NATO bombardovanju Zastave i uopšte industriji u Kragujevcu za koju mogu misliti koliko vodi računa o životnoj sredini, pogotovu u onim godinama krize. Za razliku od wirelessa, mislim da bi to čak bilo i dokazivo (zračenje, osiromašeni uranijum, otpadne vode i sl.)

    Ekstreman primer su oni radnici što su ih poslali sa lopatama da čiste piralen posle bombardovanja Zastave, pa su svi umrli posle par godina od raka… Boga pitaj šta je tom prilikom sve apsorbovano u zemlju…

  2. Slažem se sa Mileusnom. Bežični uređaju su preslabi da mogu da izazovu neko značajno oštećenje, osim ako neko ne bi bukvalno takav uređaj držao pod jastukom i spavao na njemu.

    Bar je tako prema sadašnjim procenama njihove štetnosti, mada treba imati u vidu da se s vremena na vreme rade revizije standarda i da se svaki put smanjuje dozvoljeni nivo ozračenja.

    Da su ovi uređaji opasni, broj osoba koje bi pokazale oštećenja bi bio znatno veći. Reklo bi se da je ipak leukemija sporadična i pogađa ljude naizgled nasumično.

    No, za oprez uvek ima prostora. Za razliku od opreme za bežične mreže, uređaji sa mobilnu telefoniju su tu negde na granici, tako da neka istraživanja pokazuju da su štetni, a neka ne. Najgore je što se štetne posledice ne vide brzo već tek posle dugog vremena izloženosti, tako da je vrlo teško utvrditi koji je to nivo ozračenja koji je štetan.

  3. Nazalost, uzroka je previse (od Chernobila, preko bog-te-pita-cega sto zakopavano po Srbiji, pa do zagadjenja od bombardovanja i nekontrolisanog kvaliteta domacih i uvoznih proizvoda..).

    Znam, nazalost, iz licnog iskustva kako to izgleda, i kako te takva bolest natera da krenes da preispitujes sve i svja, u pokusaju da sve to nekako izracionalizujes, ali u sustini sve se to svede na losu srecu, a od toga se covek ne moze zastiti nikako..

  4. Sve to itekato ima smisla ako znamo mikrotalasne pećnice rade na istim frekvencijama kao i bežični uređaji.
    Koliko sam upućen, a nisam mnogo, mikrotalasne pećnice rade na principu zagrevanja molekula vode …, čovek se sastoji od ~60% vode (ili koliko već) …
    Mobilni telefoni, monitori, … itd, emituju elektro-magnetno polje slabog intenziteta, isto toliko slabog kao i sam ljudski mozak. Naučnici su uspeli da pomoću uređaja koji ne emituje jače magnetno polje od istih tih uređaja (mobilni, monitori), samo u određenom paternu emitovanja tog magnetnog polja, utiču na sam rad mozga tj. hemiju koja se proizvodi u mozgu odn. različita izmenjena stanja svesnosti …

    Odoh malo šire, ali bolje je biti oprezan.

Comments are closed.